Ana Sayfa Bilgi Edinme Beyaz Masa İletişim E-Ödeme
   
Derbent Belediyemiz Başkan Meclis Kurumsal DerbentTv İlanlar Foto galeri E-Belediye Etkinliklerimiz Beyaz Masa
Ana Sayfa  >  Başkandan Haberler
İnteraktif Menü
Derbent
Belediyemiz
Başkan
Nikah İşlemleri
DerbentTv
Sık Sorulan Sorular
Haberler
Foto galeri
Kültürümüz
Bilgi Edinme
Etkinliklerimiz
Mobese Kamera İzle
Hizmet Standartı
 
 
Dağ Havasında Spor Keyfi
Derbent’te, bin 600 rakımdaki dağ evlerinin bahçelerinde organik sebze yetiştirip, fitness aletlerinde spor yapıyorlar

Konya’nın Derbent ilçesinde, yaklaşık bin 600 rakımlı yüksekliklerinde yapılan dağ evlerinden edinenler, bahçelerinde organik sebze ve meyve yetiştirip, fitness parkında spor yapabiliyor.

Son yıllarda Konya’nın yaylası olarak gösterilen Derbent ilçesinde,  bin 600 rakımlarda kurulan, bahçelerinde  organik sebze yetiştirilebilen, dikilen fidanları meyve vermeye başlayan dağ evleri ilçenin cazibe merkezi haline dönüştü.

Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, yakın gelecekte Konya’nın yeni Meram’ı olmasını arzu ettikleri  ilçede yayla ve dağ turizminin örneklerini ortaya koymaya başladıklarını belirtti. Acar, Derbent'te 15 kişinin bir araya gelip kooperatif kurarak inşa edilen dağ evlerinin ilçenin yanısıra çevre Konya merkezden de oldukça ilgi çektiğini söyledi.

Konya'da yaşayan hemşehrilerinin de artık inşa edilen bu tarzdaki  bahçeli dağ ve yayla evlerinden Derbent'te evsahibi olmak için çaba harcadığını dile getiren Acar, "Artan bu ilgi nedeniyle bölgemizde arsa ve yer fiyatları da ciddi anlamda artış gösterdi"dedi. Bu durumun, doğal doku ve güzellikleri bozmadan faydalanmak için bir fırsat olduğunu belirten  Acar, insanların bir araya gelerek kooperatifleşme yoluyla bölgede yeni yayla ve dağ evleri kurabileceklerini, Belediye olarak bu konuda öncülük yapıp destek olabileceklerini kaydetti.

Derbent'te Aladağ manzaralı bin 600 rakımlarda kurdukları dağ evlerinin biner metrekarelik bahçesi olan 65 metrekarelik tek katlı müstakil  konut tarzında inşa edildiğini vurgulayan Acar, kendisinin de burada bir evi bulunduğunu söyledi. Burada ömrünün en güzel günlerini geçirdiğini  aktaran  Acar, "Geceleri soba yakmadan yatılmıyor, şu anda tam bir yayla havası var, manzara deseniz müthiş, etraf ormanlık,harika bir yer. İnsan burada gençleşiyor, dinçleşiyor ve yaşama sevinci artıyor, onu söyleyebilirim. Hep taze hava teneffüs ediyorsunuz.Buradaki bahçelerde diktiğimiz fidanlar meyve vermeye başladı. Ayrıca, organik domates, salatalık, biber, çilek bile yetiştiriyoruz. O geçmişte özlem duyduğumuz mis gibi kokan, yumru yumru domatesleri geçen yıllar burada yedik. Bu yıl da inşallah yiyeceğiz. Buranın spor için içerisinde fitness aletleri olan parkı da var.  Burada Aladağ ve gölet manzarasıyla  bin 600 rakımda organik sebze meyve yetiştirip, önündeki parklarında dağ havasında spor yapabiliyoruz. Burayı görenlerin dağ evi alma isteği artıyor. Burada yer yok ama başka alanlarda bu tarz evlerden edinmek isteyenler kooperatif kurarak biraraya gelebilir. Biz 15 kişi biraraya gelmiştik.  Şu an benim için dünyada en güzel yer burası, başka yer yok."dedi. 

  İlgili Başlıklar
DERBENT KÜÇÜK KIRKPINAR OLMA YOLUNDA İLK ADIMLARI ATTI
BEM-BİR-SEN'den ziyaret
BEM-BİR-SEN'den ziyaret
Başkan ACAR'dan Ünal ailesine teşekkür ziyareti
HAMDİ ACAR'DAN ZİYARETLER
Dağ Havasında Spor Keyfi
Dağ Havasında Spor Keyfi
Dağ Havasında Spor Keyfi
Başkentte Konya’nın Kış Sporları Merkezi Projesi masaya yatırıldı
Konyalı müsteşarlara “hayırlı olsun” ziyareti
Başkentte Konya’nın Kış Sporları Merkezi Projesi masaya yatırıldı
Başkan ACAR Düzlem Programına Konuk olacak
Başkan ACAR Ak Parti Karatay İlçe Başkanı GENÇ'i Ziyaret Etti
Başkan ACAR Ak Parti Karatay İlçe Başkanı GENÇ'i Ziyaret Etti
Başkan ACAR Ak Parti Karatay İlçe Başkanı GENÇ'i Ziyaret Etti
 
Etkinlik ve Duyurular Takvimi
Kamuoyu - Araştırma

Internet sitemizi nasıl buldunuz?

Oy Kullan Sonuçlar
Bağlantılar
Reklam - Bildiri Panosu

T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "E-BELEDİYECİLİK HİZMETİ" Projesi kapsamında E-Belediyecilik Hizmet Portalı hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Derbent Belediyesi’ne aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz. Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz