Ana Sayfa Bilgi Edinme Beyaz Masa İletişim E-Ödeme
   
Derbent Belediyemiz Başkan Meclis Kurumsal DerbentTv İlanlar Foto galeri E-Belediye Etkinliklerimiz Beyaz Masa
Ana Sayfa  >  Çalışmalarımız
İnteraktif Menü
Derbent
Belediyemiz
Başkan
Nikah İşlemleri
DerbentTv
Sık Sorulan Sorular
Haberler
Foto galeri
Kültürümüz
Bilgi Edinme
Etkinliklerimiz
Mobese Kamera İzle
Hizmet Standartı
 
 
Derbent’in 40 yıllık hayali gerçek oldu
Konya’nın Derbent ilçesinde yaşayan vatandaşların 40 yıllık derivasyon hayali gerçek oldu

Konya’nın Derbent ilçesinde yaşayan vatandaşların 40 yıllık derivasyon hayali gerçek oldu. İlçede sulanabilir arazi miktarını artırmak için önemli adımlar atıldı. Özellikle Konya’nın incisi olarak bilinen Aladağ’dan boşa akan sular, derivasyon tüneliyle birlikte tarımsal sulamaya kazandırılacak. Dere Ağzı Göleti’nde buluşturulacak sular, çiftçilerin ekonomisine de katkı sağlayacak.

Proje ile birlikte ilçenin tarımsal alanda daha fazla söz sahibi olacağını ifade eden Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, “Derbent’te yeni bir derivasyon çalışması yapılıyor. İlçe halkının 40 yıllık hayali gerçek oldu.  Su deresi mevkiinde bulunan ve boşa akan sular, ilçenin sulama kaynağı haline gelen ve tarımsal ekonomisine katkı sağlayan Dere Ağzı Göleti’ne taşınacak. AK Parti hükümetleri döneminde tarıma ve tarımsal kalkınmaya büyük katkılar verildi, verilmeye de devam ediliyor. İlçemiz de hükümetimizin bu yatırımlarından fayda sağlayan şehirler içerisinde bulunuyor. Bu Derivasyon, Derbent için büyük önem taşıyordu. Sulama kaynaklarımız mevsim sonlarına doğru yeterliliğini kimi zaman kaybedebiliyordu. Artık yatırım sayesinde sulama kaynaklarımız, göletlerimiz doluluğunu devam ettirecek hale gelecek.” dedi.

Büyükşehir Yasası ile birlikte Derbent’in daha fazla yatırım alan bir ilçe haline geldiğini ifade eden Hamdi Acar, “Hükümetimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’in destekleriyle bir taraftan sulama projelerini tamamlarken diğer taraftan ilçenin turizm potansiyelini artırmaya çalışıyoruz. Turizm merkezine yakışır bir Derbent oluşturmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar mevcut bütçemizin 10 katı kadar hizmet alan bir ilçe konumundayız. Hükümetimizin sulama konusuna verdiği önemle birlikte hem milli servetimiz artıyor, hem de ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın gelir düzeyi istenilen seviyeye çıkarılıyor. Belediye başkanı olmadan önce açık göletle sulama yapılıyordu ve ciddi anlamda bir su kaybı vardı. Biz burayı kapalı sulama sistemine çevirdik. Böylece sulanabilir arazi miktarı 2 katına çıkarılmış oldu. İnşallah derivasyon yatırımıyla birlikte sulanabilir arazi miktarı daha da artmış olacak. Daha geniş bir alan sulanacak ve boşa akan yağmur ve kar suları ilçenin tarımsal faaliyetlerine kazandırılacak. Çiftçilerimiz, daha fazla gelir elde etmiş olacaklar.” İfadelerini kullandı. 

Derbent’te çiftçilik yapan İbrahim Alişar ise “40 senelik hayalimiz gerçek oldu. Boşa akan sular artık tarımsal sulamalarda kullanılabilecek. Böylece ilçenin sulanabilir arazi miktarı artacak ve verim de normal seviyenin üzerine çıkarılacak. Devletimizden Allah razı olsun. Yapacağını yapıyor, yapmayacağını ise konuşmuyor. Başkanımız böyle bir projeyi kente kazandırmak için çok çaba gösterdi. Derivasyon projesi tamamlandığında Derbent tarımsal alanda hedeflediği geliri elde etmiş olacak.” dedi.

  İlgili Başlıklar
Derbent’in 40 yıllık hayali gerçek oldu
ilçemizde asfaltlama çalışmaları
İMAR PLAN TADİLATI 2
İMAR PLAN TADİLATI
Kavak Yolu Güzelleşiyor
Kavak Yolu Güzelleşiyor
Kavak Yolu Güzelleşiyor
Tunçlar Yaylası İçme Suyuna Kavuşuyor
Tunçlar Yaylası İçme Suyuna Kavuşuyor
Tunçlar Yaylası İçme Suyuna Kavuşuyor
Kilitli Taş Döşeme Çalışmalarımız Devam Ediyor
Kilitli Taş Döşeme Çalışmalarımız Devam Ediyor
Kilitli Taş Döşeme Çalışmalarımız Devam Ediyor
Belediye Çalışmalarımız (tv)
 
Etkinlik ve Duyurular Takvimi
Kamuoyu - Araştırma

Internet sitemizi nasıl buldunuz?

Oy Kullan Sonuçlar
Bağlantılar
Reklam - Bildiri Panosu

T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "E-BELEDİYECİLİK HİZMETİ" Projesi kapsamında E-Belediyecilik Hizmet Portalı hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Derbent Belediyesi’ne aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz. Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz