Ana Sayfa Bilgi Edinme Beyaz Masa İletişim E-Ödeme
   
Derbent Belediyemiz Başkan Meclis Kurumsal DerbentTv İlanlar Foto galeri E-Belediye Etkinliklerimiz Beyaz Masa
Ana Sayfa  >  DerbentTv
İnteraktif Menü
Derbent
Belediyemiz
Başkan
Nikah İşlemleri
DerbentTv
Sık Sorulan Sorular
Haberler
Foto galeri
Kültürümüz
Bilgi Edinme
Etkinliklerimiz
Mobese Kamera İzle
Hizmet Standartı
 
 
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ali Akpınar konferans verdi.
Konferansı Derbent Belediyesi ile Derbent Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ortaklaşa organize etti.

 

Derbent’te konferans veren Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ali Akpınar”İnsan iki yönlü bir varlıktır. Bir maddi bir de manevi yönü vardırİnsan Maddi ve manevi yönüyle beslenmesi tam olmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Ali Akpınar, “ İnsanın maddi ve manevi beslenmesi tam olmalı

Derbent Belediyesi ile Derbent Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği konferansa konuşmacı olarak katılan Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tefsir ana bilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar, insanın maddi ve manevi yönünün olduğunu, her ikisini de beslemesi gerektiğini belirterek, aksi halde arızalar ortaya çıkacağını söyledi.

Derbent Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Belediye Meclis Üyeleri,  Ribat Eğitim Vakfı ve Ribat Aşevi yöneticileri ve çok sayıda Derbentli vatandaş katıldı. Konferans Derbent Merkez Cami Müezzini Ahmet Yağcı’ nın okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı.

Kuran-ı Kerimin okunmasından sonra konferansa geçildi. Konuşmacı olarak katılan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir ana Bilim dalı öğretim üyesi Prof Dr. Ali Akpınar, yaptığı konuşmasında şunları söyledi. “İnsan iki yönlü bir varlıktır. Bir maddi bir de manevi yönü vardır. İnsan maddi yönü ile beslenmeye ihtiyacı vardır, nasıl insan beslenmese takatsiz düşer ve ölür, manevi yönüyle de ruhunun beslenmesi gerekmektedir. İnsan iki günlük yemeğini bir oturuşta yerse çeşitli hastalıklara sebep olur. Aynı şekilde ruhun ihtiyacı olan 5 vakit namaz yerine beslenmeyi cumadan cumaya veya bayramdan bayrama yaparsa ruhu belirli bir yerde çatlaklılar verir ve çeşitli sıkıntılara kapı açmış olur.’’ şeklinde konuştu.

Prof Dr Akpınar ayrıca, ‘’3 çeşit ibadet vardır. Bunların birincisi köle ibadeti, ikincisi tüccar ibadeti ve üçüncüsü ise gerçek hür kulların Allah rızası için yaptığı ibadettir. Bizler üçüncü olan ibadeti yapmak zorundayız. Çünkü ibadetler sadece ve yalnızca Allah rızası için yapılmalıdır.“ dedi.

Konferans sonunda Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar’a günün anısına Çini işlemeli ve Derbent Belediye logolu bir plaket takdim etti. 

  İlgili Başlıklar
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ali Akpınar konferans verdi.
 
Etkinlik ve Duyurular Takvimi
Kamuoyu - Araştırma

Internet sitemizi nasıl buldunuz?

Oy Kullan Sonuçlar
Bağlantılar
Reklam - Bildiri Panosu

T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "E-BELEDİYECİLİK HİZMETİ" Projesi kapsamında E-Belediyecilik Hizmet Portalı hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Derbent Belediyesi’ne aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz. Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz