Ana Sayfa Bilgi Edinme Beyaz Masa İletişim E-Ödeme
   
Derbent Belediyemiz Başkan Meclis Kurumsal DerbentTv İlanlar Foto galeri E-Belediye Etkinliklerimiz Beyaz Masa
Ana Sayfa  >  Etkinliklerimiz
İnteraktif Menü
Derbent
Belediyemiz
Başkan
Nikah İşlemleri
DerbentTv
Sık Sorulan Sorular
Haberler
Foto galeri
Kültürümüz
Bilgi Edinme
Etkinliklerimiz
Mobese Kamera İzle
Hizmet Standartı
 
 
DERBENT'TE ANLAMLI BİR FESTİVAL
Mısır, Suriye ve Filistin halklarına destek için konser programlarının iptal edildiği sanat festivalinde, dualar edildi, şiirler ve ilahiler seslendirildi, halka ve protokole Rabia işareti olan tişört

Derbent İlçesi’nde dünyaya anlamlı mesajlar ve Mısır, Suriye ve Filistin halklarına destek veren bir başka festival icra edildi. Aralarında sanatçı Coşkun Sabah’ın da yer aldığı bazı sanatçıların sahne almasının planlandığı konser programlarının iptal edildiği festivalde, Mısır, Suriye ve Filistin halklarına hatim indirilerek duaların edildiği, şiirlerin, ilahi ve kasidelerin seslendirildiği sıra dışı bir etkinlik gerçekleştirildi.Derbent İlçe Belediyesi tarafından Hasan İçi Koruluğu’nda düzenlenen festival kapsamında 31 çocuk da sünnet ettirildi.

Derbent’te bu yıl 13.düzenlenen Geleneksel Derbent İpekyolu Kültür ve Sanat Festivali öncesi Derbent Belediyesi tarafından yaptırılan Aladağ Göl Parkı’nın açılışı da gerçekleştirildi. Mehteran gösterilerinin ardından parkın açılışı AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı’nın da katıldığı kurdela kesiminin ardından yapılan dualarla gerçekleştirildi.Törende parka isim verilmesi için yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

Hasan İçi Koruluğu’nda gerçekleştirilen festivalin mehter gösterilerinin ardından açılışında konuşan Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Konya’nın Kış Sporları Merkezi olması için çalışma yürütülen Aladağ Kayak Merkezi konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in mecliste  karar alarak, Kayseri’nin Erciyes’e sahiplendiği gibi Konya’nın da Aladağ’a sahiplendiğini vurgulayan Acar, “Şu anda 1/500 ve 1/1000 planlı haritalarımız yapılırken, bir taraftan da Ankara’ya tam teşekküllü dosyamızı intikal ettiriyoruz. Aladağ bölgesinin bakanlar kurulu kararıyla turizm bölgesi ilan edilmesi için çaba gösteriyoruz. Burası turizm bölgesi ilan edilince, oradaki hizmetler çok hızlı bir hale gelecek.Bu, Konya için çok büyük bir proje. Bu proje, sadece Derbent için değil Konya için de büyük bir kazanım olacak”dedi.

Acar, festivalin değişen formatı ile ilgili olarak da yaptığı değerlendirmede, son günlerdeki gelişmeler, Türkiye’nin ve dünyanın gündeminin özellikle Mısır ve Suriye’deki olayların program konseptini değiştirmelerine neden olduğunu belirterek, “Tabi bu olaylarda Sayın Genel Başbakanız ve Başbakanımız gerçekten bu konularda çok hassas, çok duygusal bir insan. Biz de onunla siyaset yapıyoruz, aynı hassasiyeti biz de paylaşıyoruz. O halde biz ‘konseri iptal edelim’ dedik. Sıkıntılı olmasına rağmen, Coşkun Sabah’a dedik ki, ‘bu hassasiyetin geçtiği başka bir ortamda programı yapalım’ dedik ve onu iptal ettik. Onun yerine böyle ilahilerle, ilçemizde hatimleri indirildi, Yasinler okundu, onların duaları yapılıyor. Oradaki kan ve gözyaşı akıtan mazlum Müslüman kardeşlerimize belki elimizle direk yardım edemiyorsak da dilimizle, duamızla, gönlümüzle destek olalım dedik, bu düşünceyle programın formatını değiştirdik. Rabia tişörtleri dağıttık ki onların demokrasi adına yaptıkları o dik duruşları gerçekten hepimizin hayranlıkla izlediği bir duruş ve biz o duruşu da sonuna kadar destekliyoruz ve o desteği de Derbent’ten, Hasan İçi Koruluğu’dan bütün Konya’ya ve Türkiye’ye ilan edelim’ dedik.Hemşehrilerimize de çok teşekkür ediyorum.Gerçekten de bu günü şarkılar türküler olmamasına rağmen sonuna kadar ilgiyle,hassasiyetle ve heyecanla takip ettiler”diye konuştu.

Derbent Kaymakamı Arif Oltulu ise, konuşmasında Aladağ Kayak Merkezi projesine değindi. Aladağ’ın doğasıyla eko turizme de uygun bir alan olduğu görüşünün hakim olduğuna dikkat çeken Oltulu, bu potansiyeli harekete geçirmek için toplumun tüm kesimleriyle el ele verip bu  projeleri de başlatmak için çaba sarfedeceklerini söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı konuşmasında, bölgedeki coğrafyanın yeniden kurulup yeniden çizildiğine vurgu yaparak, “Bunu hep beraber görüyoruz. Bu dönemde Türkiye’nin başında başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in ve Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’un olmasını bu ülke, bu millet ve bu bölge mazlumları için bir şans olarak görüyorum.”dedi.

AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya da, Türkiye’deki 85 yıllık demokrasi tecrübesi ve Hükümetin dik durmasıyla Türkiye’de becerilemeyenlerin Mısır’da gerçekleştiğine vurgu yaparak, “İşler düzgün giderken, her şey yolunda giderken bir anda görüyorsunuz Mısır’ın halini, neler oldu neler. Dolayısıyla önümüzdeki yerel seçimlerde de ekonomik ve siyasal başarıların devamı için sizlerin desteğinize ihtiyacımız var.Dünyanın Türkiye’ye ihtiyacı var.”diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından ilahi seslendiren sanatçıların sahne aldığı festivalde, Mısır, Suriye ve Filistin halklarına destek veren Kur’an-ı Kerim ve şiirler okundu, toplu olarak dualar edildi. Festivalde ‘Rabia’ işareti olan tişörtler de almak için sıraya giren vatandaşlar ile protokolde oturan katılımcılara dağıtılırken, Belediye Başkanı Hamdi Acar ve sanatçılar da tişörtlerden giydi. Acar giydiği tişörtün ardından basın mensuplarına Rabia işareti yaptı.

Festivalde düzenlenen en iyi kuzu, oğlak, buzağı, çilek ve fasülye yarışmalarında birinci olanlara altın ve değişik miktarlarda yem ödülü verildi.

Ayrıca, festival kapsamında sünnet edilen 31 çocuğa hediye edilen tablet bilgisayarlar da protokol tarafından dağıtıldı. Festivalde ayrıca Aladağ’ın zirvesinden festival alanına inişin planlandığı bireysel yamaç paraşütü gösterileri de renkli görüntüler oluşturdu. Etkinlikte katılımcılara Konya’nın geleneksel pilavı ikram edildi.

Festivale AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, İlhan Yerlikaya, Derbent Kaymakamı Arif Oltulu, Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Veysel Başıbölükoğlu, Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, AK Parti İlçe Başkanı Hamdi Kuyubaşı, İl Genel Meclisi Üyesi Rafet Furunkoyak, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

  İlgili Başlıklar
17. GELENEKSEL DERBENT İPEKYOLU KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
17. GELENEKSEL DERBENT İPEKYOLU KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
Derbent’te 5 bin kişiye aşure ikramı
DERBENT'TE ANLAMLI BİR FESTİVAL
DERBENT'TE ANLAMLI BİR FESTİVAL
DERBENT'TE ANLAMLI BİR FESTİVAL
1 Eylül Pazar Programı
1 Eylül Pazar Programı
Festivaldeki Konserler İptal Edildi
Festivaldeki Konserler İptal Edildi.
Festivaldeki Konserleri İptal Edildi
Aşıklar Şölenine tüm hemşehrilerimiz davetlidir.
Aşure günü ve “müslümanın hayatı”
Derbent'te anlamlı konferans
Aladağ kayak merkezine yeşil ışık
 
Etkinlik ve Duyurular Takvimi
Kamuoyu - Araştırma

Internet sitemizi nasıl buldunuz?

Oy Kullan Sonuçlar
Bağlantılar
Reklam - Bildiri Panosu

T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "E-BELEDİYECİLİK HİZMETİ" Projesi kapsamında E-Belediyecilik Hizmet Portalı hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Derbent Belediyesi’ne aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz. Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz