ALADAĞ, EN İYİ 5 KAYAK PİSTİ ARASINDA OLACAK
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ile İlçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı, Aladağ’a yapılacak olan kayak merkezi projesi hakkında bilgi vermek için Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’i ziy
20/01/2017

Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ile İlçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı, Aladağ’a yapılacak olan kayak merkezi projesi hakkında bilgi vermek için Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’i ziyaret etti. Başkan Hamdi Acar, Aladağ’ın Konya’ya renk katacak bir proje olduğuna dikkat çekti.

 

Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Aladağ’a yapılacak olan Kayak Merkezi Projesi’nin Konya’ya değer katacağını ifade etti. Acar, “Aladağ, Konya’mıza renk katacak bir yatırımdır. Şeb-i Arus için dünyanın dört bir tarafından gelen yerli ve yabancı turistler için bir alternatif turizm merkezi olacağına inancımız tamdır. Başta Selçuk Üniversitesi olmak üzere diğer üniversitelerimizin de desteğini alacak olmamız bizi çok mutlu etti. Aladağ’daki proje Konya’mıza renk katacak.” dedi.

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin iseDerbent’e yapılacak olan kayak merkezinin Konya’nın eksikliğini gidereceğini ifade etti. Şahin, “Böyle bir kayak merkezi projesi, İç Anadolu Bölgesi’nde ciddi anlamda eksikliği hissedilen bir projedir. Konya’da bu işe gönül vermiş çok sayıda insan var, akademisyen var, öğrencilerimiz var. Ve Konya’mızın dışındaki merkezlere gitmektedirler. Projenin hayata geçmesini biz sonuna kadar destekliyoruz. Hatta imkân bulabilirsek, projenin içerisinde de olmak istiyoruz. Proje ile birlikte kentin, tanıtımı ve kalkınmasının da artacağını düşünüyorum. Aladağ Kayak Merkezi Projesi, Konya gibi sosyal aktivitesi sınırlı olan bir kente ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.” dedi. Projenin öğrenciler için de örnek bir eğitim alanı olacağına dikkat çeken Rektör Şahin, Derbent’te açılacak bir sosyal tesis veya işletmenin, Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin de staj yapmasına imkân tanıyacağını dile getirdi.

 

Derbent Kaymakamı Aziz Kayabaşı da merkezi idarelerin projeye önem verdiğini hatırlattı. Kayabaşı, “Proje hakkında bilgi verme çalışmalarımız devam ediyor. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in de destek sözü bizi onurlandırdı. İnşallah hem Derbent için hem de Konya için bu proje hayırlı olacaktı. Türkiye 28 kayak merkezi var. Yapılan incelemelerde, Derbent’teki kayak merkezinin en iyi 5 pistten biri olacağı kanıtlanmış durumda. Heyecanla projenin hayata geçirilmesini bekliyoruz.”İfadelerini kullandı.

 

2 bin 385 metre rakımda faaliyet gösterecek olan kayak merkezinin yapısal özellikleri de saymakla bitmiyor. Bitki örtüsü doğal çim olan pist, kar yağdığında kaymayı kolaylaştırıyor. Ayrıca kristal kar kalitesine sahip olan merkezde 4 ay boyunca kar yerde kalıyor. Kar kalınlığının 1 metreye yaklaştığı pist ise yüzde 65 eğime sahip. Toplam pist uzunluğu ise 30 kilometre ile Türkiye’nin en önemli pistleri arasında gösteriliyor. Yapılacak olan tesis, yalnızca kış aylarında hizmet vermeyecek. Diğer mevsimlerde ise vatandaşların doğa sporları yapmalarına imkan tanınacak.